CELEBRATIONS

Deadline: for Anniversary, Wedding, Engagement, & Birthday Announcements, submissions are needed by 5 p.m. on Wednesday for the following week's issue.


Graduations

Univ. of Minnesota, Crookston

The following students graduated following the fall 2016 semester.

Albertville - Timothy Haerle, BS in Marketing.

Monticello - Samantha Brutlag, BSin Health Management; Kelli Martin, BS in Health Management

St. Michael - Morgan Glowac, BS in Accounting.

 

Univ. of Minnesota, Morris

The following student graduated following the fall 2016 semester.

Delano - Alexander Huss, BA in History.

 

Minnesota State University, Moorhead

Lydia Kinneberg, of Buffalo, graduated Cum Laude with a BS degree in  Speech/Language/Hearing Science following the fall 2016 semester.

Jessica Johnson, of Albertville, graduated Magna Cum Laude with a BA degree in Psychology following the fall 2016 semester.

Kiah Vanasse, of Delano, graduated Cum Laude with a BS degree in Exercise Science following the fall 2016 semester.

The following students graduated following the fall 2016 semester.

Annandale - Jacqueline Bymark, MS in Educational Leadership; Cooper Gauldin, BA, Criminal Justice.

Buffalo - Annika Bordak, BA, Biology, Certificate in Geographic Info Science; Cameron Weber, BS, Finance.

Cokato - Colleen Alama, BS, Health Services Administration.

Delano - Garrett Shelley, BS, Business Administration.

 

Bismarck State College, Bismarck, ND

The following student graduated following the fall 2016 semester.

Delano - Jesse Voeller, AAS in Electronics/Telecommunications Technology.

 

Kent State Univ., Kent, OH

The following student graduated following the fall 2016 semester.

St. Michael - Margaret Camp, MS from the College of Communication and Information.

 

Academic Honors

St. Cloud Technical & Community College

(4.0)

The following students were named to the Presidentís List for the fall 2016 semester.

Albertville - Christopher Stockwell.

Annandale - Lydia Erickson; William Tadych.

Buffalo - Darrin Brown; Marisa Henrikson; Brandon Matthie; Tarah Young.

Clearwater - Amanda Hoeschen.

Cokato - Bradley Grangroth; Shane Grangroth; Danielle Mattila; Grant Wilson.

Delano - Michael Benjamin.

Maple Lake - Eivonne Anderson; Ryan Berg; Chloe Callahan; Keri Gist; Logan Gries; Alicia Northenscold.

Monticello - Iliana Barrientos Munoz; Kristina Carroll; Caitlin Kania; Alyssa Laumann; McKenzie Lersch; Arin Van Culin.

Otsego - Brian Larson.

South Haven - Lucas Hedtke; Andrea McCain.

St. Michael - Miranda Blake; Shania Kinghorn.

(3.5-3.9)

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Annandale -  Krista Russek; Joseph Wentland.

Buffalo - Brady Erickson; Katherine Fischer; Brandon Jones; Sawyer Sansevere; Dylan Triplett.

Clearwater - Sierra Doble; Jesse Helgeson; Kayla Vait.

Delano - Logan Dahl.

Monticello - Daniel Blackstone; David Bray; Lauren Carstens; Kate Guzman; Allie Holthaus; Nelson Krause; Nicholas Olson; Devon Revering; Joseph Robberstad; Jonathan Wall.

Montrose - Cullen Doms.

Otsego - Benjamin Binczik.

South Haven - Keith Korsmo; Louise Pedersen; Joshua Zabinski.

St. Michael - Brian Kruschke; Isaac Zipp.

Waverly - Thomas Carriveau; Jordan Kocher. 

 

Concordia College, Moorhead

(3.7-4.0)

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Buffalo - Matthew Boeckers; Peter Cassady; Jonathan Immel; Olivia Laskey; Marah Moy; Rachel Peterson.

Clearwater - Angelica Anderson; Shawn Neisen.

Corcoran - Zachary Snell.

Hanover - MacKenzie Aguirre; Katharine Serbus; Jordan Yatckoske.

Maple Lake - Emily Combs; Taylor Trager.

Monticello - Samantha Murray; Jacob Rose.

Montrose - Dylan Harcey.

Rockford - Alisa Fadden; Cassandra Pollard.

Rogers - Shelby Singer (BHS grad).

St. Michael - Joshua Schmidt; Angela Stahlmann.

 

Minnesota State Univ., Moorhead

(3.25-4.0)

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Albertville - Kristen Connelly; Maria Edelman; Lexi Heil; Callie Kobilka; Emily Tschida; Natalie Van Wyhe.

Annandale - Samantha Stumpfl.

Buffalo - Annika Bordak; Mikaila Norman; Christian Shoger; Justine Stensby.

Clearwater - Kayla Wilken.

Cokato - Colleen Alama; Henry Von Ohlen.

Delano - Michael Bartos; Kiah Vanasse; Steven Young.

Elk River - Jayce Hermanson (BHS grad).

Maple Lake - Noelle Berg; Amber Dale; Courtney Klingelhoets; Hannah Klug. 

Monticello - Kyle Ross; Tessa Zalomsky.

Montrose - Joseph OíFlanagan; Nicole OíNeill.

Otsego - Isabelle Farkas; Alexa Gerber;  Michaela Lundborg.

Rogers - Emma Johnson.

St. Michael - AvriElle Becker; Anna Moritz; Amanda Rodriguez; Mitchel Schneider; Molly Zachman.

 

Gustavus Adolphus College

(3.7-4.0)

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Albertville - Stephanie Peterson.

Buffalo - Jenna Muntifering; McKenzie Swenson; Damian Winkelmann.

Maple Lake - Heather Blahut; Emily Webb.

Monticello - Jade Ye.

South Haven - Marina Chapman; David Hoien.

St. Michael - Kasey Dumonceaux; Nicole Meyer; Madeline Westendorp.

 

Pine Technical & Community College

(3.0-3.9)

The following student was named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Monticello - Lora Bodin.

(3.5-4.0)

The following student was named to the Notable Achievement List, for part-time students, for the fall 2016 semester.

Rockford - Sarah Gregerson.

Azusa Pacific Univ., Azusa, CA

(3.5-4.0)

The following student was named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Delano - Amelia-Rose Lowery.

University of Iowa,

Iowa City, IA

(3.5-4.0)

The following student was named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Annandale - Ross Borrell.

Wichita State Univ., Wichita, KS

(3.5-4.0)

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Maple Lake - Aidan L. Jude.

Monticello - Elizabeth A. Harkman.

 

Univ. of Wisconsin, Madison

The following students were named to the Deanís Honor List for the fall 2016 semester.

Delano - Nathan Bressler.

St. Michael - Breanna Hagerty; Zachary Nygaard.

The following students were named to the Deanís List for the fall 2016 semester.

Buffao - Allie Palmer.

Delano - Claire Miller.

St. Michael - Mackenzie Dutton; Andrew Semo; Austin Veire; Jacob Veire.

 

Univ. of Wisconsin, Stout - Menomonie

(3.5-4.0)

The following students received the Chancellorís Award for the fall 2016 semester.

Annandale - Brett Ahsenmacher; Benjamin Jonas.

Buffalo - Dan Butler; Cambria Daniels; Samuel Ortmann; Sarah Ralph; Jennifer Snyder.

Cokato - Gabrielle Hoffman; Ryan Kisor.

Delano - Serena Petersen.

Hanover - Carolyn Feddema; Megan Westrup.

Howard Lake - Ava Broscoff.

Maple Lake - Kennedy Gorres.

Monticello - Leaha Diekman; Kaitlyn Kordell; Nathan Maus; Aaron Wisecup.

Rockford - Madisyn Bartlett.

St. Michael - Taylor Brockopp; Mackenzie Burke; Autumn Christensen; Elizabeth Gustafson; Jessica Leonhardt; Jonathon Mortenson; Taylor Poss; Samuel Steffl; Erik Worner; Erin Worner.

Waverly - Morgan Entinger.

 

Scholarships

Minnesota Turkey Growers Association

Eric Olson, of Buffalo, received the Ranelius Scholarship, the annual scholarship sponsored by the Minnesota Turkey Growers Association. The scholarship is open to any Minnesota citizen who is enrolled in a post-secondary educational institute or any high school student planning to attend a post-secondary educational institute in order to prepare for a career in some phase of the poultry industry.